CHARAKTERISTIKA VZDĚLÁVACÍHO PROGRAMU
28-45-L/503 (27-33-4,6/02) Sklářský průmysl - zušlechťování skla
1. Základní údaje:
- Délka přípravy: 2 roky (denní studium), 3 roky (večerní a dálkové studium)
- Studijní obor je určen pro: hochy i dívky
- Základní podmínka pro přijetí: úspěšné vykonání závěrečné zkoušky v příslušném tříletém učebním oboru stanoveném právním předpisem
- Způsob ukončení: maturitní zkouška
- Poskytované vzdělání: úplné střední odborné
2. Pojetí a cíle vzdělávacího programu:
- Žák je vychováván a vzděláván tak, aby se stal člověkem s dobrou orientací ve světě, který je schopný vlastního zdokonalování a úspěšného vyrovnávání se soukromými i profesními problémy a měl z hlediska obecně lidského žádoucí hodnotovou orientaci.
- Úkolem studijního oboru je prohloubit a rozšířit znalosti o materiálech, technologiích, výrobě, zušlechťování a strojním vybavení. Studijní obor rozšiřuje především vědomosti v oblasti ekonomiky, a psychologie práce. Zvláštní důraz klade na organizaci a řízení pracovních kolektivů.
3. Požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví při práci a hygienu práce
- Neoddělitelnou součástí výchovně vzdělávacího procesu je problematika bezpečnosti, hygieny a ochrany zdraví při práci a požární ochrany. Ve výchovně vzdělávacím procesu musí výchova k bezpečnosti a ochraně zdraví při práci vycházet z platných předpisů - zákonů, prováděcích vládních nařízení, vyhlášek a norem. Výklad musí směřovat od všeobecného ke konkrétnímu, to jest specifickému pro studijní obor a postihovat jak otázky a předpisy bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a hygieny z hlediska jednotlivce, tak z hlediska pracovníka řídícího činnost pracovní skupiny.
Základními podmínkami bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a hygieny se rozumí:
1. důkladné seznámení žáků s předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, s protipožárními předpisy a technologickými postupy,
2. používání technického vybavení, které odpovídá bezpečnostním a protipožárním předpisům,
3. používání osobních ochranných pracovních prostředků podle platných předpisů,
4. vykonávání stanoveného dozoru.
4. Možnosti dalšího vzdělávání absolventů:
- Absolventi, kteří úspěšně vykonali maturitní zkoušku, se mohou ucházet o vysokoškolské studium za stejných podmínek jako absolventi ostatních druhů středních škol poskytujících úplné střední vzdělání, podle platných předpisů.
5. Uplatnění absolventa:
- Po úspěšném vykonání maturitní zkoušky je absolvent připraven vykonávat náročné pracovní činnosti dělnických povolání nebo střední řídící technické funkce či samostatně řídit malé provozy.
- Absolvent je schopen se uplatnit jako soukromý podnikatel v souladu s požadavkem předepsané délky odborné praxe, jak to uvádějí odvětvové předpisy.