CHARAKTERISTIKA VZDĚLÁVACÍHO PROGRAMU

Kód a název :

66-51-H/003 Prodavač - potravinářské zboží

Vstupní předpoklady žáků :

úspěšné ukončení odborné školy se zaměřením pro obchod

Délka a forma studia

12 měsíců,  denní studium

 

 

1. Charakteristika oboru:

- Učební obor prodavač, prodavačka, s délkou přípravy dvanáct měsíců, je určen pro absolventy odborné školy se zaměřením pro obchod. Poskytuje žákům pouze odbornou přípravu. Tato příprava zahrnuje teoretické a praktické vyučování.

- Teoretické vyučování a ukončování odborné přípravy se realizuje pouze ve středním odborném učilišti.

- Praktické vyučování se realizuje formou odborného výcviku ve středním odborném učilišti, středisku praktického vyučování (SPV) nebo na pracovišti praktického vyučování (PPV), zřízeného se souhlasem ústředního orgánu (ministerstva hospodářství České republiky).

- Učební obor prodavač, prodavačka je koncipován jako větvený obor se zaměřením pro potravinářské zboží, pro smíšené zboží a pro průmyslové zboží.

2. Cíle a obsah vzdělávání:

- Cílem vzdělávání je připravit žáky na povolání prodavač tak, aby po vykonání závěrečné zkoušky samostatně a odpovědně pracovali v malých i velkých prodejnách, obchodních domech, ve všech formách vlastnictví a orientovali vědomosti a dovednosti žáků na celou oblast obchodu.

- Obsah vzdělávání je zaměřen zejména na osvojení schopností komunikace při jednání se zákazníky, obchodními partnery a spolupracovníky, na znalost prodávaného sortimentu zboží, poradenské činnosti zákazníkům, přejímce, skladování, ošetřování, vystavování a aranžování zboží v prodejně, využívání moderních metod a technik prodeje zboží a poskytování služeb i na ekonomické vyhodnocování činností prodejny, včetně provádění základních administrativních prací v prodejně.

3. Podmínky přijetí

- Do učebního oboru prodavač, prodavačka jsou přijímáni uchazeči - hoši a dívky, kteří úspěšně ukončili odbornou školu se zaměřením pro obchod, splnili podmínky přijímacího řízení ke studiu ve středním odborném učilišti a vyhovují zdravotním požadavkům stanovených MZ ČR. Zdravotní způsobilost uchazečů posuzuje a písemně potvrzuje dorostový lékař. O přijetí uchazečů rozhodne ředitel středního odborného učiliště.

4. Financování studia:

- Při existenci dosavadní právní úpravy je vzdělávání bezplatné. Nelze tedy uvažovat o možnosti, že by přípravu žáků na povolání hradili jejich zákonní zástupci. Pouze v soukromých a církevních školách se může právo na vzdělání zajišťovat za úplatu.

- Náklady spojené s teoretickým vyučováním (mzdy učitelů a školní potřeby pro žáky) hradí v plném rozsahu MŠMT ČR. Středním odborným učilištím jsou tyto náklady refundovány.

- Náklady na praktické vyučování hradí fyzická či právnická osoba pro kterou se žák připravuje a která vyslovila s touto úhradou písemný souhlas na “Přihlášce ke studiu”. Pokud se žák nepřipravuje pro konkrétní fyzickou či právnickou osobu a byl ke studiu ve středním odborném učilišti přijat se souhlasem školského úřadu, refunduje tento úřad i náklady na praktickou část přípravy žáků.

5. Ukončení studia:

- Studium se ukončuje závěrečnou zkouškou. Jejím úspěšným vykonáním dosáhne absolvent středního odborného vzdělání a získá výuční list pro povolání prodavač.

- Absolventi se uplatní, po nezbytném zapracování, zejména v povolání prodavač a v dalších obchodně provozních funkcích, pro něž se doporučuje vyučení v oboru.

6. Možnosti dalšího vzdělávání absolventů:

- Absolventi učebního oboru, kteří úspěšně vykonali závěrečnou zkoušku, s se mohou ucházet o přijetí do studijního oboru SOU pro absolventy učebních oborů navazujícího na předchozí přípravu. Studium se ukončuje ve středním odborném učilišti a je ukončeno maturitní zkouškou.

- Absolventi mohou studovat i v jiných druzích středních škol za podmínek stanovených příslušnými právními předpisy.

- Další vzdělávání je možné následným studiem vedoucím k dosažení vyššího odborného vzdělání nebo vysokoškolského vzdělání.